banner2015Două săptămâni  de muzică veche, cu invitaţi prestigioşi şi ansambluri de renume sunt programate  în cadrul celei de-a zecea ediţii a Festivalului de Muzică Veche de la Timişoara  (13 septembrie – 6 octombrie 2015).

‘The flourishing of the Concerto Grosso’ cu AMANDINE BEYER & GLI INCOGNITI, ‘ Musica Boscareccia’  cu UNITED CONTINUO ENSEMBLE, ,‚Non udite lo parlare?’ la voce del violino baroco  – cu IMAGINARIUM ENSEMBLE,  ‘Calatoria capitanului Tobias Hume’ cu LES BASSES REUNIES, ,‚Danza’ cu LE POÈME HARMONIQUE,  ‚La Clessidra’  cu MARCO BEASLEY,  STEFANO ROCCO şi FABIO ACCURSO,  ‘Pastime with good company’ cu VERONIKA SKUPLIK şi ANDREAS AREND, ‚Echoes of Saint Mark’s’  cu CONCERTO PALATINO, Pasar calles, Pasar cortes’ cu LA FOLLIA BAROQUE ENSEMBLE TIMIŞOARA, ‘Die Kunst Der Fuge’ cu HOLLAND BAROQUE SOCIETY,  “AFFEKTENLEHRE” cu DOREL IUGA şi GIANLUCA CAGNANI… sunt principalele capete de afiş ale ediţiei aniversare!

 

Iată programul:

 

13 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)7f820d34-cbb6-46a5-93d1-8c9238b51fe9

‘The f lourishing of the Concerto Grosso’- direcţia artistică Amandine Beyer

AMANDINE BEYER & GLI INCOGNITI

AMANDINE BEYER, vioară solo

ALBA ROCA, vioară barocă

DOMITILLE GILON, vioară barocă

CODRIN EMANDI, vioară barocă

DIANA EMANDI, vioară barocă

KATARINA ALEKSIÇ, vioară barocă

MARTA PARAMO, violă barocă

OTTAVIA RAUSA, violă barocă

MARCO CECCATO, violoncel baroc

REBECA FERRI, violoncel baroc

BALDOMERO BARCIELA, violone

FRANCESCO ROMANO, theorbă

ANNA FONTANA, clavecin, orgă

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE: CORELLI, G.F. HANDEL, E.F. DALL’ABACO

 

15 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

download (3)‘Musica Boscareccia’ – direcţia artistică Thor-Harald Johnsen

UNITED CONTINUO ENSEMBLE

JULLA VON LANDSBERG, soprană

THOR-HARALD JOHNSEN, lăută, chitară barocă, chitarra battente

THOMAS BOYSEN, lăută, chitară barocă

JÖRG MEDER, violone

THOMAS ENGEL, recorder

DIANA EMANDI, vioară barocă

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:J.H. SCHEIN

 

 

16 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

download (4)‚Non udite lo parlare?’, la voce del violino baroco direcţia artistică Enrico Onofri

IMAGINARIUM ENSEMBLE

ENRICO ONOFRI, vioară barocă

ALESSANDRO PALMIERI, violoncel baroc

SIMONE VALLEROTONDA, archlute

TAKASHI WATANABE, clavecin, orgă

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE: A, CORELLI, G.MARCO UCCELINI, D. CASTELLO, F. ROGNONI, R. ROGNONO, G. B. FONTANA, G. P. CIMA, A. VIVALDI, F.M.VERACINI

 

 

18 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

 ‘Calatoria capitanului Tobias Hume’

imagesLES BASSES REUNIES

GUIDO BALESTRACCI, lyra viol & discant viol

BRUNO COCSET, lyra viol, tenor viol & alto viol

HENRIKKE GJERMUNDSEN RYNNING, bass viol

EMMANUEL JACQUES, bass viol

RICHARD MYRON, consort viol bass

BERTRAND CUILLER, clavecin, orgă

 

CHARLES RICHÉ, lutier, constructor instrumente istorice – conferinţă

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:HUME, O. GIBBONS, J. BULL, C. WOODCOCK – E. BEVIN – W. BYRD

 

 

22 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‚Danza’direcţia artistică Vincent Dumestre

download (5)LE POÈME HARMONIQUE

VINCENT DUMESTRE, teorbă, chitară

ISABELLE DRUET, mezzo soprană

FIONA-EMILIE POUPARD, vioară barocă

LUCAS PERES, basse de viol

FRANÇOISE ENOCK, violone

SAMUEL DOMERGUE, percuţie

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE: de BRICEÑO, LE BAILLY, É. MOULINIÉ, A. MARTIN Y COLL, F. BERXES

 

 

24 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‚La Clessidra’download (6)

MARCO BEASLEY, tenor

STEFANO ROCCO, teorbă, chitară barocă

FABIO ACCURSO, laută

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:  DE CAVALIERI , J. PERI, F. CORBETTA, G. CACCINI, S. CORNETI, C. MONTEVERDI, A. WILLAERT, F. ACCURSO

 

 

25 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‘Pastime with good company’

VERONIKA SKUPLIK, vioară barocă

ANDREAS AREND, laută, teorbă

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE: SOMMER/J. DOWLAND, N. MATTEIS, J. PLAYFORD, J. STEFFENS, H. ECCLES, G. MUFFAT, G. FINGER, C. MATTHIA AB EHRENRUEFF

 

 

27 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

download (7)‚Echoes of Saint Mark’s’ – direcţia artistică Bruce Dickey

CONCERTO PALATINO

BRUCE DICKEY, cornetto

DORON DAVID SHERWIN, cornetto

VERONIKA SKUPLIK, vioară barocă

CATHERINA AGLIBUT, vioară barocă

SIMEN VAN MECHELEN, trombon

CHARLES TOET, trombon

CATHERINE MOTUZ, trombon

WIM BECU, trombon

MARCIN SZELEST, orgă

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE: GABRIELI, A. TROMBETTI, G. ROVETTA, G.B. GRILLO, G.P. da PALESTRINA, F. USPER, T. MASSAINO

 

 

1 OCTOMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

Pasar calles, Pasar cortes’

download (8)LA FOLLIA BAROQUE ENSEMBLE TIMIŞOARA

CODRIN EMANDI, vioară barocă

DIANA EMANDI, vioară barocă

CIPRIAN CAMPEAN, violoncel baroc

PAOLA ERDAS, clavecin

SIMONE VALLEROTONDA, archlute

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE: VIVALDI, N. MATTEIS, G.B. VITALI, H. KAPSBERGER, F.F. PALERO, A. CABEZON, A. FALCONIERI

 

 

4 OCTOMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‘Die Kunst Der Fuge’

download (9)HOLLAND BAROQUE SOCIETY

JUDITH STEENBRINK, vioară barocă

NADINE HENRICHS, vioară barocă

ESTHER VAN DER EIJK, violă barocă

BARBARA KERNIG, violoncel baroc

TINEKE STEENBRINK, harpsichord

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE: J.S. BACH

 

6 OCTOMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)download (10)

“AFFEKTENLEHRE”

DOREL IUGA, traverso

GIANLUCA CAGNANI, orgă/clavecin

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE: S. BACH, BUXTEHUDE, J MATTHESON, J KIRNBERGER

http://revistamuzicala.radioromaniacultural.ro/wp-content/uploads/2015/09/11014840_794606670652458_2530505634108628132_n.jpghttp://revistamuzicala.radioromaniacultural.ro/wp-content/uploads/2015/09/11014840_794606670652458_2530505634108628132_n-150x150.jpgRevista MuzicalaFestivaluri
  Două săptămâni  de muzică veche, cu invitaţi prestigioşi şi ansambluri de renume sunt programate  în cadrul celei de-a zecea ediţii a Festivalului de Muzică Veche de la Timişoara  (13 septembrie – 6 octombrie 2015). ‘The flourishing of the Concerto Grosso’ cu AMANDINE BEYER & GLI INCOGNITI, ‘ Musica Boscareccia’  cu UNITED CONTINUO ENSEMBLE, ,‚Non...