2017-editionAstăzi de la ora 10 se pun în vânzare abonamentele pentru Festivalul Enescu 2017

 

Ediția 2017 a Festivalului Internațional George Enescu (2-24 septembrie) aduce la București și în alte șapte orașe din țară peste 3.000 dintre cei mai apreciați artiști străini și români în peste 80 de evenimente. Programul include superstaruri ale muzicii clasice prezente în premieră, un număr de 37 de lucrări de George Enescu și muzică contemporană.

Abonamentele pentru Festivalul Enescu 2017 se pun în vânzare astăzi, de la ora 10, în rețeaua EVENTIM, atât online, pe site-ul www.eventim.ro, precum și în rețeaua magazinelor EVENTIM din întreaga țară (Germanos, Orange, Vodafone, Diverta, Carrefour, librariile Humanitas și Cărturești, stațiile OMV), la birourile EVENTIM din București și din țară, precum și pe site-urile EVENTIM din străinatate şi în reţelele EVENTIM internaţionale.

Biletele individuale vor fi puse în vânzare pe 16 februarie.

Programul complet al Festivalului Enescu 2017 este disponibil pe www.festivalenescu.ro.

Un ghid pentru achiziționarea de abonamente este disponibil de asemenea pe site-ul Festivalului, la acest link.

Cu un nou directorat de primă marcă la nivel internațional – Zubin Mehta, Președinte Onorific și Vladimir Jurowski, Director Artistic, în 2017, Festivalul va pune într-o nouă lumină muzica și creația lui George Enescu, precum și muzica clasică. Ca parte a acestui demers, Festivalul va pune tehnologia în serviciul muzicii clasice și al creativității, prezentând lucrări cunoscute, într-o nouă abordare;  va aduce în prim-plan muzica contemporană, invitând pentru prima dată la București pe unii dintre cei mai cunoscuți compozitori ai momentului; va oferi publicului posibilitatea să se bucure de un număr record de lucrări de George Enescu (37) – două dintre acestea fiind în premieră istorică în Festival -, și va acorda matematica la sunetul muzicii,  în interiorul Bucureștiului creativ. Proiecțiile multimedia vor deschide dimensiuni noi în cadrul a trei concerte cu lucrări de o greutate simbolică: Concertul de deschidere al ediției 2017 a Festivalului, cu opera Oedipe de George Enescu în versiune concertantă, în interpretarea London Philharmonic Orchestra, sub bagheta dirijorului Vladimir Jurowski și director multimedia fiind regizoarea Carmen Lidia Vidu, Mathis der Maler, director multimedia Carmen Lidia Vidu  şi Damnațiunea lui Faust, avându-l ca director multimedia pe regizorul Petrikă Ionescu.

Ediția 2017 aduce ca noutate absolută și seria de concerte Muzica Secolului 21, în cadrul căreia va avea loc Forumul Internațional al Compozitorilor unde unii dintre cei mai importanți compozitori contemporani ai lumii vor participa la discuții cu publicul larg. De asemenea, un alt moment important, în premieră absolută în România, este Imaginary o expoziție interactivă despre matematică și muzică.

Starurile ale muzicii clasice internaționale precum Lang Lang, Jonas Kaufmann,  Philippe Jaroussky, Magdalena Kožená, Daniil Trifonov, Riccardo Chailly,  Thomas Hampson, Dmitri Hvorostovsky, Olga Peretyatko, Khatia Buniatishvili, Tine Thing Helseth, Andrei Ioniță și Anoushka Shankar vor veni în premieră la București în 2017. Li se alătură orchestre de top precum Orchestra Scala di Milano, Orchestra Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Royal Concertgebouw Amsterdam, Münchner Philharmoniker, London Philharmonic Orchestra.

Dirijori de primă mână ca Zubin Mehta, Antonio Pappano, Daniele Gatti, Valery Gergiev, Charles Dutoit,  Riccardo Chailly, Michail Pletnev și Vladimir Jurowski vor fi de asemenea prezenți. Ca parte a programului său din ediția 2017 a Festivalului, reputatul  Antonio Pappano va dirija Simfonia Nr.3 în Do Major Op.21 cu Cor de George Enescu oferind astfel publicului o altă premieră: Orchestra Accademia Nazionale di Santa Cecilia interpretând Enescu. De asemenea, Orchestra Națională a Franței dirijată de Christoph Eschenbach și avându-l ca solist pe Truls Mørk va interpreta Simfonia Concertantă pentru Violoncel de George Enescu, lucrare cu care celebra orchestră a ales să deschidă și stagiunea 2017 de la Paris. Filarmonica din Cehia, sub bagheta lui Jiří Bělohlávek va fi, de asemenea, prezentă în premieră în ediția 2017, cu un program care include lucrări de Brahms și Martinů.

Les Musiciens du Louvre, sub bagheta lui Marc Minkowski vor aduce pe scena Ateneului Cosi fan tutte, de Mozart, iar opera Mathis der Maler de Hindemith va fi interpretată în premieră în Festival în variantă concertantă de Orchestra Națională Radio și Corul Academic Radio sub bagheta dirijorului Lawrence Foster. Tot ca noutate, celebra operă de Berlioz, Damnațiunea lui Faust va fi interpretată de Corul și Orchestra Filarmonicii George Enescu sub bagheta dirijorului John Nelson.

În premieră absolută, la București se vor afla și remarcabili compozitori contemporani precum Sir James MacMillan, Rodion Shchedrin, Jörg Widmann, Iain Bell Nimrod Borenstein, Sven Helbig, Zygmund Krauze, Rolf Martinsson, Magnus Lindberg, Helmut Lachenmann, Vladimir Cosma și Thomas Larcher.  În cadrul unei noi serii a Festivalului Enescu, Muzica Secolului 21, publicul va putea asculta lucrările acestora în interpretări inedite, iar în cadrul Forumului Internațional al Compozitorilor îi va putea urmări în dezbateri pe teme de actualitate muzicală.

Prezențelor internaționale excepționale li se alătură prezențe românești de top într-una dintre cele mai dense selecții: Orchestra şi Corul Filarmonicii George Enescu, Orchestra Națională Radio, orchestrele din Cluj, Iași, Timișoara, Bacău şi Brașov, dirijorii Cristian Mandeal, Horia Andreescu, Tiberiu Soare, Adrian Petrescu, Cristian Oroșanu, Cristian Lupeș şi soliştii Ruxandea Donose, Vlad Budoiu, Cosmin Ifrim, Adrian Sâmpetrean, Roxana Constantinescu, Szabo Balint, Gabriela Iștoc, Teodor Ilincăi.

Laureați ai Concursului Enescu vor urca de asemenea pe scena Festivalului Enescu, alături de importante orchestre internaționale și naționale: Valentin Răduțiu, Mihai Ritivoiu, Viniciu Moroianu, Victoria Vassilenko, Zlatomir Fung, Luiza Borac, Josu de Solaun, Ștefan Tarara, Eun-Sun Hong, Vassilis Varvaressos și Dong Hyun Kim.

În total, în țară vor avea loc 12 concerte în cadrul ediției 2017 a Festivalului, în orașe precum Iași, Brașov, Cluj, Timișoara, Bacău, Ploiești și Sibiu.  

 

INFORMAȚII DESPRE TIPURILE DE ABONAMENTE

  1. Abonament — TIP A— valabil pentru toate concertele din seria “MARI ORCHESTRE ALE LUMII” de la Sala Mare a Palatului – 23 concerte
  • Categ. I                  2800 RON (inclusiv TM )
  • Categ. a II-a           2200 RON (inclusiv TM )
  • Categ. a III-a          1700 RON (inclusiv TM )
  • Categ. a IV-a         1200 RON (inclusiv TM )
  • Categoria Pensionari, Elevi, Studenți       900 RON (inclusiv TM )

 

  1. Abonament — TIP B — valabil pentru toate concertele din seria “CONCERTE ŞI RECITALURI CAMERALE” (Ateneul Român, Sala Auditorium) – 22 concerte Ateneu + 7 concerte Sala Auditorium
  • Categ. I                   2700 RON (inclusiv TM )
  • Categ. a II-a           2100 RON (inclusiv TM )

 

  1. Abonament — TIP C — valabil pentru toate concertele din seria BY MIDNIGHT” (Ateneul Român) – 13 concerte
  • I                   1600 RON (inclusiv TM)
  • a II-a            1200 RON (inclusiv TM)

 

  1. Abonament — TIP D — valabil pentru toate concertele din seria MUZICA SECOLULUI 21 (Sala Mihail Jora – Sala Radio) – 10 concerte
  • I                   300 RON (inclusiv TM)
  • a II-a            200 RON (inclusiv TM)

 

PREŢUL BILETELOR INDIVIDUALE

Seria MARI ORCHESTRE (Sala Mare a Palatului)

  • Categ. I                   180 RON (inclusiv TM )
  • Categ. a II-a           140 RON (inclusiv TM )
  • Categ. a III-a          110 RON (inclusiv TM )
  • Categ. a IV-a         80 RON (inclusiv TM )

 

 

Seria RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE (Ateneul Român, Sala Auditorium)

Pentru concertele de la Ateneu:

  • Categ. I                   180 RON (inclusiv TM )
  • Categ. a II-a           140 RON (inclusiv TM )

Pentru concertele de la Sala Auditorium:

  • Categ. I                   50 RON (inclusiv TM )
  • Categ. a II-a           30 RON (inclusiv TM )

 

Seria “BY MIDNIGHT” (Ateneul Român)

  • Categ. I                   180 RON (inclusiv TM )
  • Categ. a II-a           140 RON (inclusiv TM )

 

 

Seria MUZICA SECOLULUI 21 (Sala Mihail Jora – Sala Radio)

  • Categ. I                     50 RON (inclusiv TM )
  • Categ. a II-a             30 RON (iclusiv TM )

 

PROGRAMUL  FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL„GEORGE ENESCUˮ

2017

București, România

2 – 24 septembrie 2017

Ediţie desfăşurată sub Înaltul Patronaj al Preşedintelui României

Preşedinte de Onoare: ZUBIN MEHTA

Director Artistic: VLADIMIR JUROWSKI

Producător: Guvernul României prin Ministerul Culturii

Coproducători: Societatea Română de Radiodifuziune şi Societatea Română de Televiziune

Organizator: ARTEXIM

 

 

 

 

 

 

 

 

SÂMBĂTĂ                                           02.09    

Ora 19.30                                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

CORUL FILARMONICII GEORGE ENESCU”

CORUL DE COPII RADIO

Dirijor: VLADIMIR JUROWSKI

Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNER

Dirijorul Corului de Copii: VOICU POPESCU

Director Multimedia: CARMEN LIDIA VIDU

Program: Enescu – „Oedipeˮ

Solişti:

Oedipe – TEDDY TAHU RHODES (bariton)

Tiresias – Sir WILLARD WHITE (bas-bariton)

Creon – CHRISTOPHER PURVES (bariton)

Păstorul – GRAHAM CLARK (tenor)

Marele Preot – MIKHAIL SCHELOMYANSKY (bas)

Phorbas – INSUNG SIM (bas)

Străjerul – ALBERT DOHMEN (bas)

Teseu – BORIS PINKHASOVICH (bariton)

Laios – MARIUS  VLAD BUDOIU (tenor)

Iocasta – RUXANDRA DONOSE (mezzosoprană)

Sfinxul – ILDIKÓ KOMLÓSI (mezzosoprană)

Antigona – GABRIELA IŞTOC(soprană)

Meropa – FELICITY PALMER (contraalto)

 

 

Ora 22.30                             SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII            

Ateneul Român

EUROPA GALANTE

Dirijor: FABIO BIONDI

Solist:VIVICA GENAUX (mezzosoprană)

Program:

Vivaldi – Farewells – History of and end (1738 – 1741)

Last successes in Venise

Simfonia din opera „Griseldaˮ

Aria „Vorrei dirti il mio doloreˮ din opera „Rosmiraˮ (1738)

Aria „Un certo freddo orroreˮ din opera „Feraspeˮ (1738)

Concertul pentru vioară în si bemol „per la signora Chiaraˮ (1739) RV 372

Departure from Venise

Concertul pentru coarde în Sol Major RV 149 „l coro dell Museˮ

Concertul pentru violă şi lăută RV 540 (1740)

In Vienna

Aria „Sarebbe un bel dilettoˮ din opera L’Oracolo in Messenia (1742)

Aria „Sposa, non mi conosci?ˮ din opera L’Oracolo in Messenia (1742)

Concertul pentru vioară în si bemol minor RV 390 (ultima lucrare vândută de A. Vivaldi contelui Vinciguerra Collalto, iunie 1741)

De profundis

Sonata la “Sfântul Mormânt” în mi bemol EV 130

 

DUMINICĂ                          03.09                                                                                                                    

Ora 11.00                             RECITALS AND CHAMBER MUSIC SERIES                               

Sala Mică a Palatului

RALUCA STIRBĂȚ

Program:

Berg – Sonata op. 1 (1910)

Jora – „Joujoux pour Ma Dame” (cinci piese pentru pian) op. 7 (1925)

Ravel – „Gaspard de la nuit” (trei poeme pentru pian, după Aloysius Bertrand, 1908)

Enescu – „Sonatensatz” în fa diez minor (1912)

Enescu – Sonata nr. 3 în Re Major op. 24 (1935)

 

Ora 16.30                             SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român

ACADEMY OF SAINT MARTIN IN THE FIELDS

Dirijor și solist: JOSHUA BELL–vioară

Program:

Bruch – Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 1 în sol minor op. 26

Beethoven – Simfonia nr. 5 în do minor op. 67                  

 

Ora 19.30                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

Dirijor: VLADIMIR JUROWSKI

Solist:CHRISTIAN TETZLAFF – vioară

Program:

Wagner – Preludiu la actul al III-lea al operei „Tristan și Isoldaˮ

Berg – Concertul pentru vioară şi orchestră

Șostakovici – Simfonia nr. 15 în La Major op. 141

 

Ora 22.30                             SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII            

Ateneul Român

VENICE BAROQUE ORCHESTRA

Dirijor: ANDREA MARCON

Solist: MAGDALENA KOŽENÁ (mezzosoprană)

Program:  G.F. Handel

Concerto grosso în Si bemolMajor op. 3 nr. 2 HWV 313

“Verdi prati” (Alcina)

“Ogni vento”(Agrippina)

Concerto Grosso în Sol Major op. 6 nr. 1 HWV 319

“Cara speme” (Giulio Cesare in Egitto)
“Venti, turbini” (Rinaldo)

Ouverture from Ariodante, HWV 33

“Se pietà di me non senti” (Giulio Cesare in Egitto)

“L’angue offeso”(Giulio Cesare in Egitto)

Concerto Grosso în la minor op. 6 nr. 4 HWV 322                                              

“Pensieri, voi mi tormentate” (Agrippina)

“Dopo notte” (Ariodante)           

 

LUNI                      04.09                                                                                                    

Ora 17.00                             SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român

LONDON PHILHARMONIC PLAYERS

Program:

Mendelssohn – Octetul pentru coarde în Mi bemol Major op. 20

Enescu – Octuorul pentru coarde în Do Major op. 7

 

Ora 20.00                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

CORUL ACADEMIC RADIO

Dirijor:MICHAIL PLETNEV

Dirijorul corului:CIPRIAN ȚUȚU

Solist:NIKOLAI LUGANSKY–pian

Program:

Enescu – Poemul “Isis” (1923, aranjament de Pascal Bentoiu, după schițele compozitorului)

Prokofiev – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 3 în Do Major op. 26

Prokofiev – Simfonia nr. 6 în mi bemol minor op. 111

 

 

MARȚI                  05.09                                                                                                                                    

Ora 17.00                             SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român

LANG LANG–pian

Program:

Albeniz – Fragmente din „Suite Española” op. 47: Granada (Serenada), Cataluña (Courante), Sevilla (Sevillanas), Cádiz (Saeta), Asturias (Leyenda), Cuba (Notturno)

Debussy – “Ballade”

Granados – Fragmente din „Goyescas” op. 11: (El fandango de candil / Quejas, la Maja y el ruisenor)

Liszt – Sonata pentru pian în si minor S 178

 

Ora 20.00                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

Dirijor:HORIA ANDREESCU

Solist:VADIM REPIN – vioară

Program:

Ginastera – Suita „Estancia”. Patru dansuri op. 8a

Enescu – Aria şi Scherzino pentru vioară şi orchestră

Sir James MacMillan – Concertul pentru vioară şi orchestră (primă audiție românească) (2009)

Ceaikovski – Simfonia nr. 5 în mi minor op. 64

 

 

MIERCURI                           06.09                                                                                                    

Ora 17.00                             SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român

CZECH PHILHARMONIC ORCHESTRA

Dirijor: JIŘÍ BĚLOHLÁVEK

Solist:NIKOLAI ZNAIDER – vioară

Program:

Brahms – Concertul pentru vioară şi orchestră în op. 77

Martinů – Simfonia nr. 4 H 305

 

 

 

 

 

Ora 20.00                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET

CORUL FILARMONICII GEORGE ENESCU

Dirijor: DOMINGO HINDOYAN

Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

Program:

Beethoven – Concertul pentru pian și orchestră nr. 1 în Do Major op. 15

Solist: SERGIO TIEMPO – pian

Beethoven – Simfonia nr. 9 în re minor op. 125

Soliști:

ANNA SAMUIL (soprană)

ROXANA CONSTANTINESCU (mezzosoprană)

TEODOR ILINCĂI (tenor)

DANIEL BOAZ (bariton)

 

 

JOI                                                          07.09                                                                                                                    

Ora 16.30                             SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român

CZECH PHILHARMONIC ORCHESTRA

Dirijor: JIŘÍ BĚLOHLÁVEK

Solist: VALENTIN RĂDUȚIU – violoncel (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, 2011)

Program:

Enescu – Suita nr. 3 în op. 27 „Săteasca”

Șostakovici – Concertul pentru violoncel şi orchestră nr. 1 în Mi bemol Major op. 107

Dvořák – Simfonia nr. 8 în Sol Major op. 88

 

Ora 19.30                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA

Dirijor: MANFRED HONECK

Solist:MATHIAS GOERNE (bariton)

Program:

Mahler – „Knaben Wunderhorn”

Ceaikovski – Simfonia nr. 6 in si minor op. 74 “Patetica”

 

Ora 22.30                             SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII            

Ateneul Român

CONCERTO KÖLN & GIULIANO CARMIGNOLA

Solist și dirijor: GIULIANO CARMIGNOLA – vioară

Program:

Avison – Concertul V în re minor nr. 5 din „12 Concerte în șapte părți”, după „Cembalosonaten” de D. Scarlatti

Battista Sammartini – Simfonia în La Major

Felice Dall’Abaco – Concertul în re minor nr. 1 op. 2 din „Concerti à quatro da chiesa” (c 1712)

Avison – Concerto VI în Re major nr.6 din „12 Concerte în șapte părți”, după „Cembalosonaten”, de D. Scarlatti

Vivaldi: „Primăvara” în Mi Major op. 8/1 RV 269

„Vara” în sol minor op. 8/2 RV 315

„Toamna” în Fa Major op. 8/3 RV 293

„Iarna” în fa minor op. 8/4 RV 297

 

 

VINERI                  08.09                                                                                                                    

Ora 16.30                             SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român

ARPEGGIATA ENSEMBLE

Program:  Händel Goes Wild

 

Händel – Sinfonia

Pena tiranna

Where’er you walk

Vivaldi – Concerto in g-moll (RV 157)

Händel -Tu del ciel ministro eletto

Verdi prati

Io t’abbraccio (Duo of Rodelinda e Bertarido, from “Rodelinda”)

Sinfonia

O sleep, why thost thou leave me

Cara sposa

Caro/cara, tu mi accendi nel mio core

Improvisation –Canario

Händel – Mi lusinga il dolce affetto

Piangerola sorte mia

Venti turbidi

 

Soliști:


PHILIPPE JAROUSSKY (contratenor)

NURIA RIAL (soprană)

CHRISTINA PLUHAR  (theorbă&dirijor)

GIANLUIGI TROVESI – clarinet

DORON SHERWIN – cornetto

VERONIKA SKUPLIK –vioară barocă

JUDITH STEENBRINK –vioară barocă

RODNEY PRADA – violada gamba

JOSETXU OBREGON – violoncelbaroc

EERO PALVIAINEN – chitară barocă și lăută

HARU KITAMIKA – orgă, clavecin

DAVID MAYORAL – percuție

SERGEY SAPRYCHEV – percuție

FRANCESCO TURRISI – pian

BORIS SCHMIDT – contrabas


 

Ora 19.30                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA

CORUL FILARMONICII GEORGE ENESCU

Dirijor: MANFRED HONECK

Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

Solist:ANNE SOPHIE MUTTER –vioară

Program:

Enescu – „Vox Maris”, poem simfonic pentru tenor, cor și orchestră, op.31

Dvořák – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor op. 53

Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major

 

Ora 22.30                             CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPȚII

Ateneul Român

LES MUSICIENS DU LOUVRE

Dirijor: MARK MINKOWSKI

Program:Mozart – “Cosi fan tutte”

Soliști:

Fiordiligi– ANA MARIA LABIN (soprană)

Dorabella – SERENA MALFI (mezzosoprană)

Guglielmo – ROBERT GLEADOW (bariton)

Ferrando – ANICIOZORZI (tenor)

Don Alfonso – JEAN-SEBASTIEN BOU(bariton)

Despina –GIULIA SEMENZATO (soprană)

 

 

SÂMBĂTĂ                           09.09    

Ora 11.00                             SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE                        

Sala Mică a Palatului

ARC ENSEMBLE

Program:

Elgar – Cvintetul cu pian în la minor op. 84

Fitelberg – Cvartetul nr. 2 (1931)

Enescu – Cvartetul cu pian nr. 1 în Re Major op. 16

 

Ora 16.30                             SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE        

Ateneul Român

ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE

Dirijor: JOSHUA WEILERSTEIN

Soliști:

MIHAI RITIVOIU – pian (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, 2011)

TINE THING HELSETH – trompetă

Program:

  1. Von Biber – «Battaglia à 10» în C61

Șostakovici – Concertul nr. 1 pentru pian, trompetă şi orchestră în si bemol minor op. 23

Beethoven – Simfonia nr. 3 în Mi bemol Major op. 55 „Eroica”

                                     

Ora 19.30                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

MÜNCHNER PHILHARMONIKER

Dirijor:VALERY GERGIEV

Solist:DANIIL TRIFONOV – pian

Program:

Ravel – “Pavane pour une infante defunte”

Rachmaninov – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 4 în sol minor op. 40

Bruckner – Simfonia nr. 4 în Mi bemol Major “Romantica” (WAB 104)

 

Ora 22.30                             SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII            

Ateneul Român

CAMERATA SALZBURG

Dirijor: TIBERIU SOARE

Soliști:

VINICIU MOROIANU – pian(Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 1991)

VIKTORIA VASSILENKO –pian (Câștigătoare a Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2016)

Program:

Mozart – Uvertura la opera „La Clemenza di Tito” KV 621

Lipatti – Simfonia concertantă pentru două piane şi orchestră de coarde op. 5

Dediu – Simfonia nr. 3 op. 61 „Capriccio Classico“

 

 

DUMINICĂ                          10.09                                                                                                                    

Ora 11.00                             SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Sala Mică a Palatului

CVARTETUL DIOTIMA

Program:

Lucrări comandate de Elizabeth Sprague Coolidge

Schönberg – Cvartetul nr. 3

Enescu – Cvartetul nr. 2 în Sol Major

Bartók – Cvartetul nr. 5 Sz. 102

 

Ora 16.30                             SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român

ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE

Dirijor: JOSHUA WEILERSTEIN

Solist: BORIS BROVTSYN – vioară

Program:

Enescu – Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste op. 33

Prokofiev – Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 2 în Re Major op. 19

Mozart – Simfonia nr. 40 în sol minor K 550

 

Ora 19.30                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

MUNCHNER PHILHARMONIKER

Dirijor: VALERY GERGIEV

Solist:ANDREI IONIȚĂ– violoncel(Câștigător al Concursului Internațional Ceaikovski, 2015)

Program:

Enescu – Simfonia nr. 1 în Mi bemol Major op. 13

Saint-Saëns – Concertul pentru violoncel nr. 1 în la minor op. 33

Rimsky-Korsakov – Suita simfonică op. 35 „Sheherazade”

 

Ora 22.30                             SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII            

Ateneul Român

CAMERATA SALZBURG

Dirijor şi solist: PINCHAS ZUKERMAN – vioară

Program:

Enescu – Balada pentru vioară și orchestră

Schubert – Simfonia nr. 5 în Si bemol Major D 485

Mozart – Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 5 în La Major KV 219 „Turkish“

 

 

LUNI                      11.09

Ora 17.00                             RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român

GAUTIER CAPUÇON –violoncel

FRANK BRALEY – pian

Program:

Enescu – Sonata pentru violoncel şi pian nr. 1 în fa minor op. 26

Debussy – Sonata pentru violoncel şi pian în re minor

Beethoven – Sonata pentru violoncel şi pian nr.5 op. 102 nr. 2

 

Ora 20.00                                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

ROYAL PHILHARMONIC LONDON

Dirijor:CHARLES DUTOIT

Solist:FRANK PETER ZIMMERMANN – vioară

Program:

Beethoven – Concertul pentru vioară şi orchestră înRe Major op. 61

Ravel – „Pavane pour une infante défunte”

Stravinsky – „Petrushka”. Balet burlesc în patru scene „Târgul de la Shrovetide”, „Camera Petruşkăi”, „Camera Maurului”, „Târgul de la Shrovetide (Spre seară)”

 

 

MARȚI                  12.09                                                                                                                                    

Ora 17.00                             SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român

LEONIDAS KAVAKOS – vioară

KIRILL GERSTEIN – pian

Program:

Beethoven – Sonata pentru vioară şi pian nr. 6în La Major op. 30

Enescu – Suita „Impresii din copilărie” op. 28

Bartok – Sonata pentru vioară şi pian nr.2 Sz 76

Beethoven – Sonata pentru vioară şi pian nr. 7în do minor op.30

 

Ora 20.00                                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

ROYAL PHILHARMONIC LONDON

Dirijor: CHARLES DUTOIT

Solist:MARTHA ARGERICH– pian

Program:

Enescu – „Rapsodia Română” nr. 1 în La Major op. 11

Ravel – Concertul pentru pian în Sol Major

Debussy – „La Mer” („De l’aube à midi sur la mer “, „Jeux de vagues”, „Dialogue du vent et de la mer”)

Ravel – “Bolero”

               

MIERCURI                           13.09                                                                                                                                    

Ora 17.00                             SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român

RENAUD CAPUÇON – vioară

JÉRÔME DUCROS – pian

Program:

Dvořák – 4 piese romantice op. 75

Enescu – Sonata pentru vioară şi pian nr. 1 înRe Major op. 2

Grieg – Sonata pentru vioară şi pian nr. 3 în do minor op. 45

Bartók – „Romanian Folk Dances”Sz. 56

 

Ora 20.00                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO

CORUL ACADEMIC RADIO

Dirijor: LAWRENCE FOSTER

Dirijorul Corului: CIPRIAN ȚUȚU

Program: Hindemith – Opera „Mathis der Maler” (variantă concertantă)

Solişti:

Albrecht von BrandenburgTORSTEN KERL(tenor)

Contesa Helfenstein – STELLA GREGORIAN (contralto)

Hans Schwalb – NORBERT ERNST(tenor)

Regina – KATERINA TRETYAKOVA(soprană)

Lorenz von Pommersfelden–MARTIN SNELL(bas)

Riedinger– FALK STRUCKMANN(bas)

Ursula – BRIGITTE PINTER  (soprană)

Mathis – LESTER LYNCH (bariton)

Sylvester von Schaumberg – COSMIN  IFRIM (tenor)

Truchsess von Waldburg – BALINT SZABO(bas)

Wolfgang CapitoPETER GALLIARD (tenor)

 

 

JOI                          14.09                                                                                                                                    

Ora 16.30                             SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român

PHILHARMONIA LONDON

Dirijor: VLADIMIR ASHKENAZY

Solist:MICHAEL BARENBOIM – vioară

Program:

Prokofiev – Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 1 în Re Major op. 19

Șostakovici – Simfonia nr. 10 în mi minor op. 93

 

Ora 19.30                                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

SCALA DI MILANO

Dirijor: RICCARDO CHAILLY

Solist: DAVID GARRETT –vioară

Program:

Ceaikovski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 35

Șostakovici – Simfonia nr. 12 în re minor op. 112„Anul 1917”

 

Ora 22.30                             SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII            

Ateneul Român

REMUS AZOIȚEI – vioară

ALEXANDRA DARIESCU – pian

Program:

Bach – Ciaccona din Partita nr. 2 în re minor BWV 1004 pentru vioară solo

Beethoven – Sonata nr. 5 pentru vioară şi pian op. 25 în Fa Major „Primăvara”

Lipatti – Sonatina pentru mâna stângă

Enescu – Sonata nr. 2 pentru vioară şi pian în fa minor op. 6

Bartók – Jocuri populare româneşti pentru vioară şi pian Sz. 56 BB 68

 

 

VINERI                  15.09                                                                                                                                    

Ora 16.30                             RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român

PHILHARMONIA LONDON

Dirijor: CRISTIAN MANDEAL

Solist:BORIS BEREZOVSKI – pian

Program:

Enescu – Suita nr. 2 în Do Major op. 20

Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Re bemol Major op. 10

Rachmaninov – Concertul pentru pian și orchestră nr. 2 în do minor op. 18

Sibelius – Simfonia nr. 2 în Re Major op. 43

 

Ora 19.30                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

SCALA DI MILANO

Dirijor: RICCARDO CHAILLY

Solist: JULIAN RACHLIN – violă

Program:

Enescu – Rapsodia nr. 2 în Re Major op. 11

Bartók – Concertul pentru violă şi orchestră Sz. 120 BB 128

Respighi – „Fontane di Roma” („La fontana di Valle Giulia”, „La fontana del Tritone al mattino”, „La fontana di Trevi, „La fontana di Villa Medici al tramonto)

Respighi – „Pini di Roma” („I pini di Villa Borghese”, „Pini presso una catacomba”, „I pini del Gianicolo”, „I pini della Via Appia”)

 

Ora 22.30                             SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII            

Ateneul Român

KIRILL GERSTEIN – pian

Program:

Brahms – Două rapsodii op. 79

Enescu – Sonata pentru pian op. 24 nr. 1 în fa diez minor

Bartók –“Szabadban” (Out of doors) sz. 81

Schumann – Sonata pentru pian nr. 3 în fa minor op. 14

 

 

SÂMBĂTĂ                           16.09                                                                                                                                    

Ora 11.00                             SERIA RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE                        

Sala Mică a Palatului

LONDON CHAMBER ORCHESTRA

Dirijor:JÖRG WIDMANN

Program:

Enescu – Dixtuor op. 14

Widmann – „Drei Schattentänze“ pentru clarinet solo

Mozart – Serenada pentru suflători în do minor KV 388

Widmann – „Ikarische Klage“

Mozart – Simfonia nr. 41 în Do Major KV 551 „Jupiter“

 

Ora 16.30                             SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român

JEAN-GUIHEN QUEYRAS – violoncelALEXANDRE THARAUD – pian

Program:

Marais – Suita în re minor

Enescu – Sonata pentru violoncel şi pian în Do Major nr. 2 op. 26

Berg – 4 piese op. 5

Brahms – Sonata pentru violoncel şi pian nr. 1 în mi minor op. 38

 

Ora 19.30                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Dirijor: ZUBIN MEHTA

Solist: KHATIA BUNIATISHVILLI – pian

Program:

Schumann – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 54

Strauss – Simfonia Domestica op. 53

 

Ora 22.30                             SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII            

Ateneul Român

ENSEMBLE EN CHORDAIS

ENSEMBLE CONSTANTINOPLE

CORULANTON PANN

Program:   THE MUSICAL VOYAGES OF MARCO POLO

Marco’s dream / Gallop / Lamento di Tristano / Holy Oil / The golden sheaf of Ora / Jeopardy / Selection from Saint John of Damascus’ Idiomelon

Intermission

Five steps / Chandmaninutag / Yi Zu Wu Qu / Engareh / Akritas / The Stranger

 

 

DUMINICĂ                          17.09                                                                                                                                    

Ora 11.00                             SERIA RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE                                        

Sala Mică a Palatului

NICOLAS DAUTRICOURT – vioară

GARRY HOFFMAN – violoncel

NELSON GOERNER – pian

Program:

Ravel – Trio

Enescu – Trio în sol minor (aranjament de Pascal Bentoiu, după schițele compozitorului)

Enescu – Sonata pentru violoncel in fa minor (op. postum)

Ysaÿe – Sonata pentru vioară solo nr. 3

 

Ora 16.30                             SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român

JONAS KAUFMANN – tenor

HELMUTH DEUTSCH– pian

Program:  TBA

 

Ora 19.30                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Dirijor: ZUBIN MEHTA

Solist:LEONIDAS KAVAKOS– vioară

Program:

Enescu – „Voix de la nature”

Korngold – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 35

Schubert – Simfonia nr. 9 (7) în DoMajor D 944 „Marea simfonie”

 

 

Ora 22.30                             SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII            

Ateneul Român

ENSEMBLE INSTRUMENTAL DE PARIS

CORUL NAȚIONAL DE CAMERĂ MADRIGAL – MARIN CONSTANTIN

Dirijor: CHRISTIAN CIUCĂ

Dirijorul Corului: ANNA UNGUREANU

Soliști:

OLGA PERETYATKO (soprană)

KHATOUNA GADELIA (soprană)

MARIUS VLAD BUDOIU (tenor)

ADRIAN SÂMPETREAN (bas)

Program:

Mozart – „Exultate Jubilate”KV 165

Mozart – Grande Messe in do minor KV 427 (417a)

 

 

LUNI                      18.09    

Ora 17.00                             SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român

ANOUSHKA SHANKAR and the ZURICH CHAMBER ORCHESTRA

Dirijor șiviolonist:WILLI ZIMMERMANN

Program:  Aranjamente de Jules Buckley

“Land of Gold” / “Traveller” / “Dissolving boundaries” / “Say your prayers” / “Metamorphosis” / “Buleria con ricardo”

O selecție de lucrări de Anoushka Shankar în aranjament pentru orchestră de coarde şi percuție

 

Ora 20.00                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE

Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH

Solist:THOMAS HAMPSON(baritone)

Program:

Mahler – “Rückert Lieder” (“Blicke mir nicht in die Lieder!”, “Ich atmet’ einen linden Duft”, “Ich bin der Welt abhanden gekommen”, “Um Mitternacht”, “Liebst du um Schönheit”)

Mahler –Simfonia nr. 5 în do diez minor

 

 

MARȚI                  19.09                                                                                                                                    

Ora 17.00                             SERIA RECITALURI ȘI ORCHESTRE CAMERALE

Ateneul Român

LES SIÈCLES

CORUL REGAL

Dirijor: FRANÇOIS-XAVIER ROTH

Solist:SIMONE LAMSMA – vioară

Program:

Enescu – Poema Română

Debussy – „Première Suite”

Saint-Saëns – Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 3 în si minor op. 61

Ravel – „La Valse”

 

 

 

Ora 20.00                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE

Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH

Solist:TRULS MØRK –violoncel

Program:

Wagner – Uvertura operei “Tannhäuser”

Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si bemol minor op. 8

Franck – Simfonia în re minor FWV 48

 

 

MIERCURI                           20.09                                                                                                                                    

Ora 17.00                             SERIA RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român

LES DISSONANCES

Solist:DAVID GRIMAL– vioară

Program:

Enescu – Suita pentru orchestră nr. 1 în Do Major op. 9 (1903)

Sibelius – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 47

Bartók – Concertul pentru orchestră Sz. 116 / BB 123

 

Ora 20.00                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

CORUL ȘI ORCHESTRA FILARMONICII GEORGE ENESCU

Dirijor:JOHN NELSON

Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

Director Multimedia: PETRIKA IONESCO

Program: Berlioz – “La Damnation de Faust”

Soliști:

Marguerite– CLEMENTINE MARGAINE (mezzosoprană)

Faust– JEAN FRANÇOIS BORRAS(tenor)

Méphistophélès – NICOLAS TESTÈ (bass)

Brander–ȘERBAN VASILE (bariton)

 

 

JOI                          21.09                                                                                                                                    

Ora 16.30                             SERIA RECITALURI ȘI ORCHESTRE CAMERALE

Ateneul Român

Recital ALEXEI VOLODIN – pian

Program:

Enescu – Suita nr. 2 op. 10

Prokofiev – Suita „Romeo şi Julieta” 10 piese pentru pian op. 75 (fragmente)

Mendelssohn / aranjament de Rachmaninov – Scherzo din „Visul unei nopți de vară″

Medtner –Din 4 povestiri nr.4 în do diez minor, Regele Lear, op.35, nr.4Lucrarea nr. 4 Rachmaninov – Sonata pentru pian nr. 1 op. 28

 

Ora19.30                              SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

ORCHESTRA E CORO DELL’ ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA

Dirijor: ANTONIO PAPPANO

Dirijorul Corului: CIRO VISCO

Solist:BEATRICE RANA –pian

Program:

Ceaikovski – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 1 în si bemol minor op. 23

Enescu – Simfonia nr. 3 în Do Major op. 21

 

 

Ora 22.30                             SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII            

Ateneul Român

RUSSIAN CHAMBER PHILHARMONIC SANKT PETERSBURG

Dirijor: JURI GILBO

Solist: MISHA MAISKY – violoncel

Program:

Enescu – Intermezzi op. 12

Ceaikovski – “Nocturna” pentru violoncel şi orchestră op. 19

Bruch – “Kol Nidrei” op. 47 pentru violoncel şi orchestră

Mendelssohn – Simfonia nr. 4 în La Major op. 90 „Italianaˮ

Ceaikovski – Variațiunile „Rococoˮ op. 33

 

 

VINERI                  22.09                                                                                                                                    

Ora 16.30                             SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român

Recital DMITRY HVOROSTOVSKY(bariton)

IVARI ILJA (pian)

Program de lieduri ruseşti

 

Ora 19.30                                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

ORCHESTRA E CORO DELL’ ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA

Dirijor: ANTONIO PAPPANO

Dirijorul Corului: CIRO VISCO

Soliști:

RACHEL WILLIS-SORENSEN(soprană)

OKKA VAN DER DAMERAU (mezzosoprană)

Program: Mahler – Simfonianr. 2 “Resurrection”

 

Ora 22.30                             SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII            

Ateneul Român

JORDI SAVALL and LE CONCERT DES NATIONS

Program: “Le Concert Spirituel au Temps de Louis XV”

Corelli – Concerto grosso in D Major op. 6 nr. 4

Telemann – Concerto for recorder, viola da gamba and strings in a minor TWV 52:a1

Telemann – Overture-suite for two flutes and strings in e minor TWV 55:e1 “Tafelmusik”

Telemann – Overture for viola da gamba and strings in D Major TWV 55:d6

Rameau – “Les Indes Galantes” Suite RCT 44

 

 

SÂMBĂTĂ                           23.09                                                                                                                                    

Ora 11.00                             MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA                

Sala Mică a Palatului

THE SCHUBERT ENSEMBLE OF LONDON

Program:

Mahler – Cvartetul cu pian în la minor

Enescu – Cvintetul cu pian nr. 1 în la minor op. 29

Schumann – Cvintetul cu pian în mi bemol Major op. 44

 

Ora 16.30                             SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român

MAHLER CHAMBER ORCHESTRA

Dirijor: JONATHAN STOCKHAMMER

Solist:PATRICIA KOPATCHINSKAJA– vioară

Program:

Bartók – “Diver Oranto” pentru coarde Sz. 113/BB118

Ligeti – Concertul pentru vioară

Ligeti – “Concert Românesc“

Hindemith – Suita “Nobilissima Visione”

 

Ora 19.30                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Dirijor: DANIELE GATTI

Solist:CHEN REISS (soprană)

Program:

Haydn – Simfonia nr. 82 “Ursul” în Do Major Hob I:82

Mahler – Simfonia nr. 4

 

Ora 22.30                             SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII            

Ateneul Român

JORDI SAVALL and LE CONCERT DES NATIONS

Program: “Balkan: Honig & Blut”

CREAȚIA – Creația, Universul şi Viața

PRIMĂVARA – Naşterea şi Copilăria, Şcoala şi Tinerețea

TOAMNA – Amintiri, Maturitate şi Călătorii

IARNA – Spiritualitate, Sacrificiu, Exil şi Moarte

RECONCILIEREA

 

 

DUMINICĂ                          24.09                                                                                                                                    

Ora 11.00                             SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE                                        

Sala Mică a Palatului

MEMBRI AI MAHLER CHAMBER ORCHESTRA

Dirijor și solist: PATRICIA KOPATCHINSKAYA – vioară

Solist: POLINA LESCHENKO – pian

Program:

Ligeti – Şase bagatele pentru cvintet de suflători

Ligeti – Trio pentru vioară, corn şi pian

Xenakis – „Dikhthats“ pentru vioară şi pian

Kurtag – Cvintet pentru suflători

Enescu – Cvartetul cu pian nr. 2 în re minor op. 30

 

Ora 16.30                             SERIA RECITALURI ȘI ORCHESTRE CAMERALE

Ateneul Român

MAXIM VENGEROV – vioară

VAG PAPIAN – pian

Program:

Brahms – Scherzo în do minor din Sonata F.A.E.

Brahms – Sonata pentru vioară și pian nr. 3 în re minor op. 108

Enescu – Sonata pentru vioară și pian nr. 3 în la minor op. 25

Franck – Sonata pentru vioară și pian în La Major

 

Ora 19.30                             SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Dirijor: DANIELE GATTI

Solist:LIVIU PRUNARU– vioară

Program:

Beethoven – Uvertura “Egmont” op. 84 (Lucrare prezentată în cadrul programului “Side by Side” împreună cu membrii Orchestrei Naționale de Tineret a României)

Enescu – Capriccio pentru vioară şi orchestră (aranjament de Cornel Țăranu, după schițele compozitorului)

Prokofiev – Simfonia nr. 5 în Si bemol Major op. 100

 

MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA

 

VINERI                                  08.09    

Ora 13.00                                             MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA                

Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune

THE MERCURY QUARTET

Program:

Thomas Ades – “Catch”

George Benjamin – A Purcell Garland: Fantasia

Steven Daverson – Katabasi

Diana Rotaru – Red Hot

Thomas Ades – Court Studies from The Tempest

Vlad Maistorovici – Quartet

Oliver Knussen – A Purcell Garland: upon one note

Mark Simpson – Ariel

 

SÂMBĂTĂ                                           09.09

Ora 13.00                                             MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA                

Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune

ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU”

Dirijor: DMITRY SITKOVETSKY

Program:

Romanian Composer’s Overture

George Balint – “Telos” in memoriam Ștefan Niculescu

Pärt – “Fratres”

Solist şi dirijor: DMITRY SITKOVETSKY – vioară

Iain Bell – Ciclul de cântece „TheHidden Place”

Solistă: VALENTINA NAFORNIȚA

Shchedrin – „Parabolaconcertantă” pentru violoncel, orchestră de coarde şi timpani

Solist: FUNG ZLATOMIR– violoncel (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2016)

Shchedrin – Concertul pentru orchestră nr. 5. Patru cântece ruseşti

 

 

DUMINICĂ                                          10.09    

Ora 13.00                                             MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA                                

Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune

ORCHESTRA FILARMONICII MOLDOVA DIN IAŞI

Dirijor: ADRIAN PETRESCU

Program:

Nimrod Borenstein – “The Big Bang and Creation of the Universe” op.52 for orchestra

Zygmund Krauze –Concert pentru pian și orchestrănr.1

Solist:ZYGMUND KRAUZE– pian

Adrian Pop – “Triptic”pentru orchestra simfonică

Magnus Lindberg – “Era”

 

 

JOI                                          14.09

Ora 16.00                                             MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA                                

Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune

HYPERION INTERNATIONAL ENSEMBLE

Dirijor: RICHARD CARRICK

Soliști:

Maya Dunietz – flaut

Yoni Silver – clarinet

Tim Hodgkinson – clarinet bass

Orban Godri – fagot

Tiberiu Cenuser – trombon

Diana Miron – vioară

Tijana Stankovic – vioară

Szolt Zsores – violă

Albert Markos – violoncel

Andrei Kivu – violoncel

Shmil Frankel – contrabas

Adam Scheflan – contrabas

Colin Hacklander – percuție

David Shively – percuție

Ana-Maria Avram – percuție

Ana-Maria Avram – pian, electronics

Program:

George Lewis – “Hexis” pentru flaut, clarinet, vioară, violoncel, pian şi percuție

Richard Carrick – “Akko” pentru ansamblu

Iancu Dumitrescu – “Black Holes Collision” (II) pentru 3 grupuri de percuție, corzi şi computer asistat

Ana-Maria Avram – “Murmur” (II) pentru ensemble şi live electronics

Horațiu Rădulescu – “The Origin” pentru percuție

Ana-Maria Avram – “Winds of the Desert” pentru ansamblu şi computer asistat

Iancu DUMITRESCU – “Diamonds in the rough” pentru ansamblu şi computer asistat

 

 

FRIDAY                                                                 15.09

Ora 13.00                                             MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA                                

Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune

ENSEMBLE MODERN

Dirijor: JONATHANSTOCKHAMMER

Sound design: NORBERT OMMER

Program:

MartinGrütter – Schakal (2015)

Jörg Widmann – “Freie Stücke für Ensemble” (2002)

Fred Popovici – Concerto (2015/16)

Helmut Lachenmann – “Mouvement (-vor der Erstarrung)”

 

 

SÂMBĂTĂ                                           16.09    

Ora 13.00                                             MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA                                

Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune

ORCHESTRA FILARMONICII TRANSILVANIA DIN CLUJ

Dirijor: DENNIS ROUSSEL DAVIS

Program:

Cornel Țăranu – „Cantus Gemelusˮ

Thomas Larcher – Concertul pentru pian şi orchestră „Böse Zellen”

Solist:  AARON PILSAN – pian

Elliot Goldenthal – Simfonie în sol diez minor

 

 

DUMINICĂ                                          17.09    

Ora 13.00                                             MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA                                

Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune

KAMERATA KRONSTADT CHAMBER ORCHESTRA

Dirijor: CRISTIAN OROŞANU

Dan Buciu – „Cristianeˮ pentru orchestră de cameră

Thierry Huillet – Concertul pentru vioară şi violă

Soliști:

NDONGHYUN KIM– vioară (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2016)

CLARA CERNAT– violă

Viorel Munteanu – Glasurile Putnei

Vladimir Cosma – Triptic pentru orchestră de coarde
 

VINERI                                  22.09    

Ora 13.00                                             MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA                                                                

Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune

ORCHESTRA FILARMONICII DIN BACĂU

Dirijor: CRISTIAN LUPEŞ

Program:

Constantin Basica – Lucrare în primă audiție

Nigel Hess – Piano Concerto

Solist:  VASSILI VARVARESOS – pian (Laureat al Concursului Internațional George Enescu, ediția 2014)

Adrian Iorgulescu – “Signales” for symphonic orchestra

Detlef Glanert – “Frenesia

 

 

SATURDAY                                          23.09    

Ora 13.00                                             MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA                                

Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune

ORCHESTRA FILARMONICII BANATUL DIN TIMIȘOARA

Dirijor: RUMON GAMBA

Program:

Rolf Martinsson – Open Mind op. 71

Valentin Gheorghiu – Concertul pentru pian şi orchestră

Solistă: LUIZA BORAC – pian (Laureată a Concursului Internațional George Enescu, ediția 1991)

Sven Helbig – “Pocket Symphonies”

 

 

DUMINICĂ                                          24.09    

Ora 13.00                                             MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA                                

Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune

DESAGA SOLISTEN CHAMBER ORCHESTRA

Dirijor și solist: CĂTĂLIN DESAGĂ

Program:

  1. Vosganian- Ciaccona con Canone für Geige, Band und Orchester – Solist Catalin Desaga

Mladen Tarbuk – Goslice su potrte, (Die Geigen sind zerbrochen)

Ulpiu Vlad- Flori de Camp – pentru cvartet si orchestra de camera “Henschel” Quartett

Elmar Lampson – Concerto pentru orchestră de coarde şi percuție

Ari Ben-Shabetai – Concerto pentru orchestră de coarde – primă audiție

 

 

 

CONCERTE ÎN ȚARĂ

 

IAŞI

VINERI                                                  08.09

ORCHESTRA FILARMONICII MOLDOVA DIN IAŞI

Dirijor: ADRIAN PETRESCU

Program:

Nimord Borenstein – „The Big Band and Creation of the Universe” pentru orchestră

Zygmund Krauze – Concertul pentru pian şi orchestră nr.1

Solist: ZYGMUND KRAUZE – pian

Adrian Pop – „Tripticˮ pentru orchestră simfonică

Magnus Lindberg – „Eraˮ

 

SIBIU

DUMINICĂ                                                          10.09

ARPEGGIATA

L’ARPEGGIATA – CHRISTINA PLUHAR

Solişti :  Philippe Jaroussky (contratenor)

Nuria Rial (soprană)

Program:  Teatro d’amore –Claudio Monteverdi and his contemporaries

Doron Sherwin – cornetto

Veronika Skuplik – baroque violin

Eero Palviainen – lute & baroque guitare

David Mayoral – percussions

Boris Schmidt – double basse

Francesco Turrisi – harpsichord, positiv organ

Haru Kitamika – harpsichord, positiv organ

Christina Pluhar – théorbe & direction

 

 

SIBIU

LUNI                                                      11.09

CVARTETUL DIOTIMA

Program:

Lucrări comisionate de Elizabeth Sprague Coolidge

Schoenberg – Cvartetul nr. 3

Enescu – Cvartetul nr. 2 în Sol Major

Bartók – Cvartetul nr. 5 Sz. 102

 

 

SIBIU

MARȚI                                  12.09

VIKTORIA VASSILENKO– pian (Câștigătoare a Concursului Internațional George Enescu, 2016)

Programme: TBA

 

SIBIU

MIERCURI                                           13.09

ZLATOMIR FUNG– violoncel (Câștigător al Concursului Internațional George Enescu, 2016)

Programme: TBA

 

 

CLUJ                     

JOI                          14.09    

ORCHESTRA FILARMONICII TRANSILVANIA DIN CLUJ

Dirijor: DENNIS ROUSSEL DAVIS

Program:

Cornel Țăranu – „Cantus Gemelusˮ

Thomas Larcher – Concertul pentru pian şi orchestră „Böse Zellen”

Solist:  AARON PILSAN – pian

Eliott Goldenthal – Simfonie în sol diez minor

 

 

PLOEȘTI

JOI                                          14.09

FILARMONICA″PAUL CONSTATINESCU″ PLOIEȘTI

Dirijor: RADU POSTĂVARU

Program:

  1. Constantinescu – Triplu concert pentru vioară, violoncel, pian și orchestră

Soliști: STEFAN TARARA, EUN-SUN HONG și JOSU DE SOLAUN (Câștigători ai Concursului Internațional George Enescu, ediția 2014)

Enescu – Nocturna pentru pian și orchestră (orchestrație de Sorin Petrescu)

Solist: Josu de Solaun

  1. Constantinescu – ″Simfonia Ploieșteană″

 

 

BRAȘOV

VINERI                                  15.09

ORCHESTRA DE CAMERĂ KAMERATA KRONSTADT

Dirijor: CRISTIAN OROŞANU

Program:

Dan Buciu – „Cristianeˮ pentru orchestră de cameră

Thierry Huillet – Concertul pentru vioară şi violă

Soliști:  DONGHYUN KIM – vioară (Laureat al Concursului Internațional George Enescu, 2016)

CLARA CERNAT – violă

Viorel Munteanu – „Glasurile Putneiˮ

Vladimir Cosma – Triptic pentru orchestră de coarde
 

SIBIU

DUMINICĂ                                          17.09

DONGHYUN KIM– vioară (Laureat al Concursului Internațional George Enescu, 2016)

Program: TBA

 

 

BACĂU

MIERCURI                                           20.09

ORCHESTRA FILARMONICII DIN BACĂU

Dirijor: CRISTIAN LUPEŞ

Program:

Constantin Barica – Lucrare în primă audiție

Nigel Hess – Piano Concerto

Solist:  VASSIL VARVARESOS – pian (Laureat al Concursului Internațional George Enescu, ediția 2014)

Adrian Iorgulescu – “Signales” for symphonic orchestra

Detlef Glanert – “Frenesia”

 

 

TIMIȘOARA

JOI                                          21.09

ORCHESTRA FILARMONICII BANATUL DIN TIMIȘOARA

Dirijor: RUMON GAMBA

Program:

Rolf Martinsson – Open Mind op. 71

Valentin Gheorghiu – Concertul pentru pian şi orchestră

Solistă: LUIZA BORAC (Laureată a Concursului Internațional George Enescu, ediția 1991)

Sven Helbig – “Pocket Symphonies”

 

 

SIBIU

JOI                                          22.09

Recital MAXIM VENGEROV – vioară&VAG PAPIAN – pian

Program:

Brahms – Scherzo în do minor from Sonata F.A.E.

Brahms – Sonata pentru vioară și pian nr. 3 în re minor op. 108

Enescu – Sonata pentru vioară și pian nr. 3 înla minor op. 25

Franck – Sonata pentruvioară și pian în LaMajor

 

 

http://revistamuzicala.radioromaniacultural.ro/wp-content/uploads/2016/12/2017-edition-1024x502.jpghttp://revistamuzicala.radioromaniacultural.ro/wp-content/uploads/2016/12/2017-edition-150x150.jpgRevista MuzicalaComunicate2017,abonamente,Festival enescu,program
 Astăzi de la ora 10 se pun în vânzare abonamentele pentru Festivalul Enescu 2017   Ediția 2017 a Festivalului Internațional George Enescu (2-24 septembrie) aduce la București și în alte șapte orașe din țară peste 3.000 dintre cei mai apreciați artiști străini și români în peste 80 de evenimente. Programul include...