index

Festivalul Internaţional„MERIDIAN, Zilele SNR-SIMC” ajunge la ediţia a 9-a. Pe întreg parcursul festivalului vor avea loc manifestări la Bucureşti, Iaşi, Arad, după cum urmează:

Programul Festivalului
LUNI, 2 DECEMBRIE
Aula Palatului Cantacuzino
Ora 17.00
RECITAL DE LIEDURI
Bianca şi Remus Manoleanu
Fagot : Pavel Ionescu
În program:
Carmen Petra-Basacopol Ciclul Îngerii lui Nichita – versuri de Nichita Stănescu (p.a.a.)
– Îngerul cu o carte în mână
– Al meu suflet, Psyhée
Viorel Munteanu Din Ciclul Întoarceri la Blaga – versuri de Lucian Blaga
– Păianjenul
– Hai la joc
Irina Odăgescu -Ţuţuianu Continuum Y
Fred Popovici Eventail – versuri de Stéphan Mallarmé ( p.a.a.)
Corneliu Dan Georgescu Ciclul Ewig die Wolkel – versuri de Christoph Niess (p.a.a.)
– Möwen eng gedrängt
– Ferne rückt näher
– Sonne trinkt im Meer
– Zand, trage mich fort, übers Meer, über die Zeit
– Nahe und weit Möwen
Dan Dediu Ciclul Tratative pentru voce, fagot şi pian – versuri de Ernst Jandl ( p.a.a.)
Luciano Berio Din Ciclul 4 Canzoni popolari (p.a.)
– Avendo gran Dio
– Ballo

Cvartetul de coarde RAVVIVANDO
Olga Berar – vioara a I-a, Ciprian Oraveţ – vioara a II-a,
Adrian Vasile – violă, Mircea Marian – violoncel
În program:
Klaus Ager (Austria) – Goldne Stille des Herbstes für Streichtrio (p.a.r.)
UlpiuVlad – Flori pentru voi (p.a.a.)

Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti
Studioul de Operă şi Multimedia
Ora 19.00
Sunet – Formă – Culoare
Idei în dialog (I)
Ansamblul TRAIECT
Conducerea muzicală: Sorin Lerescu
Raluca Florescu – vioară, Georgeta Radu – percuţie, Viorica Nagy – violoncel, Alexandru Hanganu – flaut, Răzvan Gachi – clarinet, Andrei Podlacha – pian,
Cătălin Bucerzan – trombon
Invitaţi: Liliana Iorgulescu şi Laurenţiu Damian
Dansează: Liliana Iorgulescu, Cezara Blioju, Lucian Martin şi Răzvan Stoian
Coregrafia: Liliana Iorgulescu
Live electronics: Roman Vlad
În program:
Ştefan Niculescu – Sincronie (4) pentru clarinet, percuţie şi pian
Csanád Kedves (Ungaria) – Veranderende Interferenties for Bass clarinet and Electronics (tape) (p.a.r.)
Dansează: Cezara Blioju şi Răzvan Stoian
Laura Ana Mânzat – Jurnal de concert cu clarinet – trio pentru clarinet, violoncel şi pian (p.a.a.)
Mihaela Vosganian – Reverberations pentru trombon, percuţie şi live-electronics
Dansează: Liliana Iorgulescu şi Lucian Martin
Petru Stoianov – Proporţii 1 pentru flaut solo (p.a.a.)
Vladimir Şcolnic (Israel) – Old, New Games for violin, cello and piano (p.a.r.)
Mihai Moldovan – Cadenţa I pentru trombon şi percuţie
Proiecţie video: filmul experimental Corpus, regia: Laurenţiu Damian
Film premiat la festivaluri naţionale şi internaţionale
O producţie Editura Video a Ministerului Culturii, 2012
Parteneri: Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti (UNMB) şi Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I. L. Caragiale” din Bucureşti (UNATC).

Sala Palatului Cultural – Arad
Ora 19.00
CONCERT SIMFONIC
Orchestra Filarmonicii de Stat Arad
Dirijor: Dorin Frandeş
Solist: Sorin Dogariu – pian
În program:
Doru Popovici – Codex Caioni op.33 nr.2
Vasile Timiş – Diafonii
Theodor Grigoriu – Melodie infinită
Alin Văcean – Concertino pentru pian şi orchestră de coarde
Remus Georgescu – Toccata
Concert dedicat Zilei Naţionale a României realizat în parteneriat cu Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România (UCMR), Filarmonica de Stat Arad şi Consiliul Local Arad

MARŢI, 3 DECEMBRIE
Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti
Sala „George Enescu”
Ora 17.00
Ansamblul DevotioModerna
devotioM: dedicaţii, meditaţie, psalmi…
Director artistic: Carmen Cârneci
Antonela Bârnat – mezzo-soprană, Ștefan Diaconu – flaut, Cristian Mancaş – clarinet şi saxofon , Petru Nemţeanu – vioară, Dan Cavassi – violoncel, Mihai Murariu – pian,
Alexandru Sturzu – percuţie
În program :
Liza Lim (Australia) – Sonorous Body pentru clarinet solo (p.a.r.)
Liviu Dănceanu – The Epic Pyrapid – op.106 pentru flaut, percuţie şi pian
Luciano Berio – Les mots sont allés – recitativ pentru violoncel solo (p.a.r.)
Laurenţiu Beldean – How I see the things pentru ansamblu (p.a.a.)
Ivana Stefanovic (Serbia) – For Irene pentru flaut solo (p.a.r.)
Carmen Cârneci – Sprachrohr – de Sancta Maria (2), psalmi pe texte de
Hildegard von Bingen pentru mezzo-soprană şi ansamblu ( p.a.)
Concert realizat în parteneriat cu Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti.

Aula Palatului Cantacuzino
Ora 19.30
ELECTROACOUSTIC MUSIC CONCERT
Cornelia Bronzetti (vioară), Bogdan Nechifor (actor),
Constantin Urziceanu (clarinet), Răzvan Gachi (saxofon)
Inginer de sunet : Erica Nemescu
În program:
Nicolae Teodoreanu – Cuvântul pentru mediu electronic
Adrian Enescu – Un minut / 7 HAIKU
Adrian Borza – Akedia pentru mediu electronic
Ciprian Pop – Peisagii
Maia Ciobanu – Just passing through… pentru clarinet, saxofon, vioară, actor şi mediu electroacustic

MIERCURI, 4 DECEMBRIE
Aula Palatului Cantacuzino
Ora 17.00
SonoMania: VOYAGE
Director artistic: Diana Rotaru
Dirijor: Alexandru Solonaru
Interpreţi:
Veronica Anuşca – soprană, Octavian Moldovean – flaut, Valentin Ghita – oboi şi corn englez, Maria Chifu – fagot, Tamara Dica – violă, Eugen-Bogdan Popa – violoncel, Diana Rotaru – pian, Olga Tănase-Podobinschi – pian, Sorin Rotaru – percuţie, Radu Vâlcu – chitară Invitați: Raluca Stratulat – vioară, Mihai Măniceanu – pian, Andreea Butnaru – pian
În program:
Alexandru Sima – Suite cambrienne pentru oboi, fagot, violă, violoncel, pian şi percuţie Mihai Măniceanu – Cadenza pentru violoncel şi pian
Ana Giurgiu-Bondue – Foc pentru soprană, violă şi pian Diana Rotaru – Play! pentru flaut şi pian
Sebastian Androne – Le Voyage de l’Age Voy pentru flaut, violoncel şi pian
Gabriel Mălăncioiu – Linişte pentru soprană şi flaut
Sabina Ulubeanu – Raum und Liebe pentru flaut, violă, violoncel şi pian
Vlad Maistorovici – Khadina pentru soprană, recorder, corn englez, vioară, violă, violoncel, pian, celestă şi chitară

Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti
Sala „George Enescu”
Ora 18.30
LANSARE PARTITURI – Editura Muzicală a UCMR
Cristian Lolea – Sonata pentru flaut și pian
Ulpiu Vlad – Inscripţii în inimi II
Remus Georgescu – Exorcism pentru flaut şi orchestră de coarde
Maia Ciobanu – Concert pentru clarinet şi orchestră de coarde

Doina Rotaru – Concertul nr. 5 pentru flaut şi orchestră „Îngerul cu o singură aripă”
Octavian Nemescu – Alpha, Omega recidiva pentru orgă şi bandă magnetică
Dan Dediu – Frenesia pentru orchestră
Adrian Iorgulescu – Simfonia I – Nebănuitele trepte
LANSARE CD
Violeta Dinescu – Der Schlüssel der Träume
Invitaţi speciali : Octavian Nemescu şi Lavinia Coman

Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti
Sala „George Enescu”
Ora 19.30
TRIO CONTRASTE
Ioan Bogdan Ştefănescu – flaut, Sorin Petrescu – pian,
Doru Roman – percuţie
În program
Aurel Stroe – Trei Piese Pastorale Anatol Vieru – Elegia I Myriam Marbe „In Memoriam” Darie Nemeş-Bota – Jo
Cornel Ţăranu – Cadenze per Antiphona Miklos Maros – Rush Eugen Wendell – Anabasis
Violeta Dinescu – Der Schlüssel der Träume
Adrian Iorgulescu – Trident ( p.a.a. )

JOI, 5 DECEMBRIE
Aula Palatului Cantacuzino
Ora 17.00
RECITAL DE VIOLONCEL: Tomasz Skweres (Austria)
În program:
Tomasz Skweres (Austria) – Transformation
Sorin Lerescu – Solo Multipli
Gerald Resch (Austria) – Al fresco
Dana Probst (Austria) – Per sor
Johannes Berauer – Chant 3
Tomasz Skweres (Austria) – Verse
Concert realizat în parteneriat cu ISCM-Austrian Section şi Ambasada Austriei la Bucureşti

Centrul Naţional de Artă „Tinerimea Română”
Ora 19.00
LANSARE DE CARTE
Volumul Parfumul şi Aura de Liviu Dănceanu, Editura Muzicală a UCMR
Invitaţi speciali: Grigore Constantinescu şi Octavian Nemescu

Centrul Naţional de Artă „Tinerimea Română”
Ora 19.30
Ansamblul ARCHAEUS
Dirijor: Liviu Dănceanu
Anca Vartolomei – violoncel, Rodica Dănceanu – keyboards,
Dorin Gliga – oboi, Ion Nedelciu – clarinet, Şerban Novac – fagot,
Sorin Rotaru – percuţie, Marius Lăcraru – vioară
În program:
Frank Stemper (SUA) – Seven Separate Ways
Adrian Pop – Invenzioni
Costin Miereanu (Franţa) – Elfenspiegel
Jean Paul Dessy (Belgia) – Amos- Soma
Cristian Marina (Suedia) – Paraphrasi
Jose del Valle (Spania) – Sul Arkhe
Horia Şurianu (Franţa/Romania) – Diffractions Brisees
Concert realizat în parteneriat cu Centrul Naţional de Artă „Tinerimea Română”

VINERI, 6 DECEMBRIE
Aula Palatului Cantacuzino
Ora 15.00
WORKSHOP DE VIOLONCEL ŞI COMPOZIŢIE – Tomasz Skweres (Austria)
Monolog – Dialog: interacţiunea dintre intimitatea laboratorului de creaţie şi comunicarea compozitor – interpret – public
Parteneri: ISCM-Austrian Section şi Ambasada Austriei la Bucureşti

Aula Palatului Cantacuzino
Ora 17.00
RECITAL DE TROMPETĂ: Sergiu Cârstea
În program:
Gabriel Almaşi – Mouvement pour un dromadaire égaré
Thomas Christoph Heyde – Apparitionen I für trompette solo in B (p.a.r.)
Vladimir Beleaev (Republica Moldova) – Scherzo-Sarcastico (p.a.r.)
Volodymyr Runchak (Ucraina) – Homo Ludens V (p.a.r.)
TRIO STERNIN
Daria Tudor – pian, Georgeta Iordache – vioară, Ella Bokor – violoncel
În program:
Dumitru Bughici – Divertisment pentru vioară, violoncel şi pian
Sabin Păutza – Divertisment nr. 2 pentru vioară, violoncel şi pian

Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti
Sala “George Enescu”
Ora 19.30
RECITAL CAMERAL
Interpreţi:
Claudia Codreanu – mezzosoprană, Diana Vodă Nuţeanu – pian, Constantin Urziceanu – clarinet
În program :
Pascal Bentoiu – Poetul şi Marea – versuri de Nina Cassian
Livia Teodorescu – Două lieduri pentru voce şi pian – versuri de Nicolae Coman – Toamna; Întomnare-n lied
Nicolae Coman – Două lieduri pentru voce şi pian – versuri de Ioana Tsatos
– S-au aprins trunchiurile; A coborât despărţirea
Roman Vlad – Noi proverbe pentru clarinet solo Dan Buciu – Inventar – versuri de Nina Cassian
Felicia Donceanu – Remember – versuri proprii
Valentin Timaru – Noapte de mai – versuri de Lucian Blaga
Tiberiu Olah – Sonata pentru clarinet solo
Thomas Beimel – Trei lieduri pentru clarinet, mezzosoprană şi pian – Luna; Ay; Luna
Diana Nuţeanu – Ciclul „Anotimpuri” – versuri de Lucian Blaga
– Autoportret; Mugurii; În lan; Amurg de toamnă; Colindă

SÂMBĂTĂ, 7 DECEMBRIE
Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti
Sala „George Enescu”
Ora 17.00
Ansamblul de percuţie GAME
Conducerea muzicală: Alexandru Matei
Interpreţi:
Irina Rădulescu – percuţie, Cătălin Cioargă – percuţie, Daniel Iliescu – percuţie,
Alexandru Badea – percuţie, Bogdan Marinescu – percuţie
Invitaţi : Verona Maier – pian, Andrei Tănăsescu – pian, Dan Racoveanu – percuţie
În program:
Nicolae Brânduş – Dans în ritm ak-sak pentru percuţie solo
Elena Apostol – Subway train (p.a.a.)
Octavian Nemescu – PinAscensioCristiCho pentru pian, celestă, orgă, 2 percuţii şi CD (p.a.r.)
Concert realizat în parteneriat cu UNMB

Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti
Sala „George Enescu”
Ora 19.30
Cvartetul de coarde PROFIL
Diana Moş – vioara a I-a, Petru Nemţeanu – vioara a II-a, Marian Movileanu – violă,
Mircea Marian – violoncel
Director artistic: Dan Dediu
În program:
George Balint – Sineion – cvartet de coarde nr. 2 (p.a.a.)
Doina Rotaru – Vivarta
Dan Dediu – Cvartetul nr. 1
Jörg Widmann (Germania) – Jagdquartett
Concert realizat în parteneriat cu UNMB

Palas Mall Iaşi
Ora 19.00
CONCERT VOCAL-SIMFONIC
Orchestra Filarmonicii „Moldova” Iaşi
Corul academic „Gavriil Musicescu” – aniversare 60
Dirijor: Doru Morariu
În program:
Sabin Păutza – Ebonny Mass
Cântece profane din Evul Mediu şi Renaştere
Concert realizat în parteneriat cu
Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România (UCMR) şi Filarmonica „Moldova” Iaşi

DUMINICĂ, 8 DECEMBRIE
Aula Palatului Cantacuzino
Ora 17.00
RECITAL DE FLAUT: Cătălin Opriţoiu
În program:
Dan Voiculescu – Sonata pentru flaut solo Zsolt Serei (Ungaria) – Passacaglia Teresa Procaccini (Italia)– Eagle Anna Veismane (Letonia) – Wings Sigismund Toduţă – Sonata pentru flaut solo Ghenadie Ciobanu (Republica Moldova) – Spatium sonans Szunyogh Balazs (Ungaria) – Capriciul pentru flaut solo Krystof Zgraja (Polonia) – Trei dansuri flamenco Luciano Berio (Italia) – Sequenza I

Aula Palatului Cantacuzino
Ora 19.00
CONCERT CAMERAL
Interpreţi:
Verona Maier – pian, Mihai Măniceanu – pian, Olga Tănase-Podobinschi – pian,
Constantin Urziceanu – clarinet
În program:
Kazuo Missé (Japonia) – Variations Étoilées pentru pian
Jana Andreevska (Macedonia) – Study and Study 2 pentru pian
Dusan Bavdek (Slovenia) – Awakening pentru pian
Gheorghe Costinescu (SUA/România)– Essay in Sound pentru pian
Martin Q Larsson (Suedia) – Meditazione per piano, e clarinetto a piacere
Jerzy Kornowicz (Polonia) – Dzwony Z Saint-Acheul pentru două piane

Organizatori – Ministerul Culturii, Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România, Secţiunea Naţională Română a Societăţii Internaţionale de Muzică Contemporană
Co-organizator – Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti
Parteneri: Muzeul Naţional „George Enescu”, Asociaţia Română a Femeilor în Artă (ARFA), Centrul Naţional de Artă „Tinerimea Română”, Filarmonica de Stat “Moldova” Iaşi, Filarmonica de Stat din Arad, Ambasada Austriei în România, ISCM- Austrian Section.
Parteneri Media: Radio România Muzical, Radio România Cultural, Actualitatea Muzicală, Muzica, Institutul de Memorie Culturală (cimec.ro), CONTEMPORARY MUSIC – Romanian Newsletter, Contemporania, No14 Plus Minus – Contemporary Music Journal
Director Fondator – Adrian Iorgulescu, Preşedinte UCMR
Director artistic: Ulpiu Vlad, Preşedinte SNR-SIMC
Comitetul Executiv al SNR-SIMC: Adrian Pop, Diana Vodă Nuţeanu, Laura Ana Mânzat, Elena Apostol
Director Executiv – Ana Achim
Grupul de lucru: Oana Feţanu, Mariana Barbu, Elena Apostol, Maria Epuraş, Eugenia Câlţia

http://revistamuzicala.radioromaniacultural.ro/wp-content/uploads/2013/11/index1.jpghttp://revistamuzicala.radioromaniacultural.ro/wp-content/uploads/2013/11/index1-150x83.jpgRevista MuzicalaFestivaluri
Festivalul Internaţional„MERIDIAN, Zilele SNR-SIMC” ajunge la ediţia a 9-a. Pe întreg parcursul festivalului vor avea loc manifestări la Bucureşti, Iaşi, Arad, după cum urmează: Programul Festivalului LUNI, 2 DECEMBRIE Aula Palatului Cantacuzino Ora 17.00 RECITAL DE LIEDURI Bianca şi Remus Manoleanu Fagot : Pavel Ionescu În program: Carmen Petra-Basacopol Ciclul Îngerii lui Nichita - versuri de Nichita Stănescu...